Новости

Сабота 10 јуни 2023, од 11:00 до 16:00 часот | Градски парк - Скопје „Школка“ Отворен настан посветен на француската кујна „Вкуси ја Франција“ Свечен настан од отворен карактер за пошироката јавност, кој ја слави француската гасторномија. Преку петте поставени штанда откријте ги најпознатите француски специјалитети (сувомеснати...

Годинава, Францускиот институт во Скопје го организира 24. издание на Летниот регионален универзитет во Струга, којшто претставува една прекрасна традиционална средба и значајна обука на професорите по француски јазик. Главни цели на обуката, којашто е отворена за професорите од земјите во поширокиот регион (Албанија, Србија, Босна...

Краен рок за пријавување :  31 мај 2023 Преземете за брошурата за студии во Франција Конкурсот е отворен за кандидати кои се заинтересирани да следат студии во Франција, на ниво Мастер. Стипендијата ги покрива трошоците за школарина во Франција (во рамките на тоа што е предвидено според важечката...

Низ три успешни приказни сакаме да ви покажеме зошто да го изберете францускиот јазик уште во основното училиште! Лидија ГеоргиеваМодна дизајнерка, стилист и универзитетска професорка Изборите што ги правиме го кројат животот! Успешната приказна на Лидија започнува од нејзиното прво „bonjour“ во основното училиште. Лидија го избра францускиот јазик,...

По повод одбележувањето месецот на Франкофонијата 2023, младиот и талентиран уметник Давор Кешќец ја изработи инсталацијата „Лицата на Франкофонијата“, која ќе биде отворена во Францускиот институт во Скопје во текот на месец март и април. Кешќец е роден во 1997 година, во Скопје. По средното образование...

Креативните работилници, освен што се место за креативно изразување, тие се и можност за употреба или запознавање со францускиот јазик на забавен начин. Работилниците се отворени една сабота во месецот, за деца со или без познавања од францускиот јазик, за деца од 3 до 10 години. КАЛЕНДАР...

Секој четврток, од 15 до 17 часот Да ја разгледате Франција и да се запознаете одблизу со нејзината историја и културно-историското наследство, а физички да останете тука, е возможно преку виртуелното катче во Францускиот институт во Скопје! Серијата „Париз однатре“, во продукција на Forum des Images и TV5...

Разгледајте го каталогот со целосната понуда на часови во Францускиот институт во Скопје Повеќе од 20 години искуство и квалитет! Часови по општ француски јазик за возрасни, средношколци, основци и деца Часови по специјализиран француски јазик: правобизнистуризам и хотелиерствомодадипломатија, меѓународни и европски односи подготовка за полагање на меѓународни испити Онлајн часови Frantastique Работилници...

[vc_row css_animation="" row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" angled_section="no" text_align="left" background_image_as_pattern="without_pattern"][vc_column][vc_column_text]БИДЕЈЌИ ТАА ЗНАЧИ УЧЕЊЕ НА ПОИНАКОВ НАЧИН![/vc_column_text][vc_video link="https://youtu.be/I8KE2cW268E"][vc_column_text] Билингвалната француска настава е единствена, таа овозможува во исто време да се научи еден од најраспространетите јазици во светот, францускиот јазик, а преку него исто така да се добијат знаења од...