Програма на Францускиот институт во Скопје

ПРОГРАМА ПО ПОВОД ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА
50 ГОДИНИ ФРАНЦУСКИ ИНСТИТУТ ВО СКОПЈЕ

МАЈ – ЈУНИ 2024

 

Драги пријатели,

Францускиот институт во Скопје ја одбележува 50-годишнината од своето постоење!

Францускиот институт, отворен во 1974 година и во минатото познат под името Француски културен центар, отсекогаш имал клучна улога во дефинирањето на културниот, интелектуалниот и едукативниот живот во главниот град, но и пошироко, во Северна Македонија.

Како своевиден светилник во француско-македонското пријателство, Францускиот институт, преку својата редовна програма, досега има отпочнато и поддржано бројни уметнички, културни, интелектуални и универзитетски размени, а честопати бил и во позиција на предвесник.

Институтот, како излог на француската култура и на францускиот јазик,  во голема мера дал свој придонес во одржувањето на наставата на француски јазик во школскиот систем во Северна Македонија, а воедно и ја следеше земјата во нејзиниот пат кон Франкофонијата.

По повод овој единствен јубилеј, Францускиот институт ви го носи најдоброто од Франција, преку внимателно одбрана програма, којашто ве покануваме да ја проследите!

Бидете со нас!

Програмата по повод одбележувањето на овој прекрасен јубилеј се реализира со поддршката на Танц-Фест и Интерарт, аптеките ЗегинИст Гејт МолТиквеш, Пежо, Публицис, Антолог, Биотек и фестивалот Скопско лето.

 

Logo 50 Ans Ifs Signature

СОВРЕМЕН ТАНЦ

Петок 17 мај 2024, 20 часот | Македонски народен театар

Танцова претстава по повод отворање на прославата за 50-годишнината на Францускиот институт во Скопје, во соработка и по повод 20. издание на фестивалот „Танц Фест“ во Скопје

« Mosaïk » на Мурад Мерзуки, еден од најактуелните и најпознати француски кореографи, кому француската Влада му ја довери кореографијата на официјалната церемонија на отворањето на Олимписките игри 2024

Настанот се одржува со поддршка на аптеките „Зегин“, Публицис и „Пежо“.

Повеќе информации за настанот.

Mosaïk (c) Fanny Desbaumes (2)

ДИГИТАЛНА УМЕТНОСТ

Од сабота 18 мај 2024  Централен влез на Ист Гејт мол

Во склоп на прославата за 50-годишнината, Францускиот институт во Скопје, во партнерство со Ист Гејт мол, ви претставува циклус од три иновативни изложби.

За првпат во Скопје, на фасадата на Ист Гејт Мол, погледнете ја изложбата:

« Livelyyy » на Гијомит, во продукција на Elektroni[k]

Повеќе информации за настанот.

Livelyyy Guillaumit Credit Guillaumit 800x400

ФИЛМ

Среда 5 јуни 2024, 20 часот | Кино „Синеплекс“ – Сити Мол  

Гала француска филмска вечер „Кан во Скопје“

„Втор чин“ на Кантен Дипје, со Леа Сејду, Луј Гарел и Венсан Лендон, 2024 

*присуство со претходно добиена покана

По повод одбележувањето на 50-годишнината, Францускиот институт во Скопје ви го прикажува филмот со којшто се отвори овогодишното издание на Канскиот филмски фестивал.

Филмската вечер е поддржана од аптеките „Зегин“ и винаријата „Тиквеш“.

Повеќе информации за настанот.

Le Deuxième Acte - Bande-annonce officielle - YouTube

ДИГИТАЛНА УМЕТНОСТ

Од петок 7  јуни 2024| Ист Гејт мол / Француски институт во Скопје

Втора дигитална изложба, во соработка со Ист Гејт Мол, во рамките на прославата на 50-годишнината на Францускиот институт во Скопје

„Пјаф!“

Повеќе информации за настанот.

Maisontangible Piafs Visuelgenerique 01 Min 1500x700

КНИЖЕВНОСТ

Среда 19 јуни 2024, 19 часот | Europe House

Средба со писателот Матиjас Енар, писател, ерудит и добитник на најпрестижната книжевна награда „Гонкур“ во 2015 година.

Средбата се организира во соработка со издавачката куќа „Антолог“.

Повеќе информации за настанот.

1175638 Mathias Enard L Auteur De Boussole

ДИГИТАЛНИ УМЕТНОСТИ

Од петок 21 јуни 2024| Ист Гејт Мол

Трета дигитална изложба во соработка со Ист Геј Мол и Амбасадата на Франција, по повод наближувањето на отворањето на Олимписките и параолимписките игри во Париз 2024

„Олимпикос“ – спорт низ зголемена релност од Орелијен Жане

Повеќе информации за настанот.

Olimpicos

УЛИЧЕН ТЕАТАР

Петок 28 јуни 2024, 21 часот | Улица „Македонија“ и градски плоштад

Затворање на прославата со театарски перформанс

„Сонот на Ербер“ во изведба на уметничката трупа „Кидам“

Изненадување: видео-мапинг на Емил Петро „Симфонија на светлината“ на Ибни Пајко

Настанот е во рамките на фестивалот „Скопско лето“ и со поддршка на Пежо, Публицис и Биотек.

Повеќе информации за настанот.

Le Reve D HerbertEvent Design 2 Copy

ЧАСОВИ ПО ФРАНЦУСКИ ЈАЗИК

Повеќе од 1 000 уписи годишно, повеќе од 3 000 одржани часови годишно, 600 ученици и 25 години квалитет и искуство во организирање часови по француски јазик за деца, основци, средношколци и возрасни, за сите нивоа и потреби!

Институтот ви нуди еден иновативен начин да го научите францускиот јазик онлајн или со физичко присуство!

  • ЛЕТНА СЕСИЈА 2024

Францускиот е повеќе од јазик. Тој е свет повеќе.

Летната сесија ќе се одвиваат од 8 април до 10 јуни 2024.

Погледнете ја нашата целосна понуда на часови за 2023 / 2024

Повеќе за летната сесија 2024

Повеќе информации на cours@ifs.mk

2pozadina Session Printemps 2024

МЕДИЈАТЕКА

Четврток, 23 Мај 2024, 15:00-18:00 | Француски институт во Скопје

Посетете го Париз и разгледајте некои од неговите најпознати знаменитости на иновативен начин, преку куси видео записи во 360 степени низ очила за виртуелната реалност во реализација на Forum des images и TV5 Monde (2017).

Работилницата е отворена за сите посетители на возраст над 12 години

Четврток, 30 Мај 2024, 15:00-18:00 | Француски институт во Скопје

Посетете го Париз и разгледајте некои од неговите најпознати знаменитости на иновативен начин, преку куси видео записи во 360 степени низ очила за виртуелната реалност во реализација на Forum des images и TV5 Monde (2017).

Работилницата е отворена за сите посетители на возраст над 12 години

Четврток, 6 Јуни 2024, 15:00-18:00 | Француски институт во Скопје

Забавна едукативна игра „Во потрага по олимписките симболи“

Работилницата е отворена за сите посетители на возраст над 10 години

Повеќе информации на линкот

МЕЃУНАРОДНИ ИСПИТИ И ДИПЛОМИ

Уписите за мајската сесијата ДЕЛФ 2024 се одвиваат од 08 до 19 април 2024, во Францускиот институт во Скопје.

Испитите ќе се одржат на:
27/05/2024– A1 Junior / A1 tout public
28/05/2024 – A2 Junior / A2 tout public
29/05/2024– B1 Junior / B1 tout public
30/05/2024 – B2 Junior / B2 tout public
31/05/2024 – C1 et C2

Погледнете го календарот на испитни сесии во 2024 година.

BrochureDELFDALF_2021-FR_Page_1

СТУДИИ ВО ФРАНЦИЈА

Француските универзитетити се отворени за секој заинтересиран кандидат.

Во тек е конкурсот за стипендии на француската влада за 2024 / 2025 година.

Краен рок за достава на кандидатури: 31 мај 2024.

Повеќе за конкурсот.

За повеќе информации, информирајте се на: skopje@campusfrance.org

Salon-Des-Etudes-2022-POZADINA