Author: admin

Креативните работилници, освен што се место за креативно изразување, тие се и можност за употреба или запознавање со францускиот јазик на забавен начин. Работилниците се отворени една сабота во месецот, за деца со или без познавања од францускиот јазик, за деца од 3 до 10 години. КАЛЕНДАР...

[vc_row css_animation="" row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" angled_section="no" text_align="left" background_image_as_pattern="without_pattern"][vc_column][vc_column_text] Цели паметно, научи француски!   Повеќе од 1 000 уписи годишно, повеќе од 3 500 одржани часови годишно, 600 ученици и 20 години квалитет и искуство во организирање часови по француски јазик за деца, основци, средношколци и возрасни, за сите...

Уписите за октомвриската испитна сесија за дипломите ДЕЛФ/ДАЛФ ќе се вршат од 19 до 30 септември 2022, во Францускиот институт во Скопје. - Преземете го соодветниот формулар за упис, испечатете го и приложете го пополнет со латинични букви во моментот на упис во Францускиот институт во Скопје. Формулар...

[vc_row css_animation="" row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" angled_section="no" text_align="left" background_image_as_pattern="without_pattern"][vc_column][vc_raw_html]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[/vc_raw_html][vc_empty_space height="700px"][/vc_column][/vc_row]...

Одбележување на Елисејскиот договор и француско-германското пријателство со прикажувањето на документарниот филм„Си беше еднаш една шума“ од Лик Жаке (2013)Четврток 23 јануари 2020 година, 19:00 ч. | Кинотека на Северна Македонија Амбасадите на Франција и Германија, секоја година го одбележуваат Елисејскиот договор и меѓусебното пријателство. Годинава, овој настан...

Уписите во 1-ва година на државните француски универзитети за академската 2020/2021 се во тек! Краен рок за доставување на документи во Францускиот институт во Скопје : 17 јануари 2020.Потребното ниво на познавање на јазикот е Б2 и потребно е за истото да имаат меѓународен серфитикат DELF Б2.Кандидатите коишто немаат сертификат ДЕЛФ Б2,...

Медијатеката на Францускиот институт ви предлага нови наслови за 2020 година ! Најдобрите француски филмови, најнови документарни и цртани филмови, наградени романи, стрипови и литература за млади и тематска литература. Ако сакате брзо да напредувате во изучувањето на францускиот јазик, за вас ги имаме најновите книги за лесен француски А1- Ц1, граматички вежби, вежби за збогатување...